Efsane Bankacı Elmacı oluyor !

{{content.title}}

Efsane Bankacı Elmacı oluyor !

Türk bankacılık dünyasına damgasını vuran duayen bankacı Burhan Karaçam, elma üreticisi oluyor. Karaçam son dönemin en popüler yatırım alanlarından tarım sektörüne giriyor.

29 Ağustos’ta ‘Moti Modern Tarım İşletmeleri’ adlı bir şirket kuran Karaçam, hedefe elma ve kiviyi koydu. Moti’de Karaçam’ın ortakları arasında son 5 yıldır Trakya’da meyvecilikle uğraşan Ertuğrul Karaevli ve bankacı Semih Tavlı da var.

Çorlu’ya 5.5 kilometre mesafede yaklaşık 350 dönüm arazide elma yetiştirmeye hazırlanan 3 ortak, Ertuğrul Karaevli’nin bu alandaki ‘know - how’ından faydalanacak. Karaevli 2006 yılından bu yana Karfrut ve Fruti markalarıyla Trakya’da bodur meyvecilik yapıyor. Başlıca üretimi elma, armut ve erik...

 Sırada kivi ve üzüm var

 Burhan Karaçam ile eski arkadaş olan Karaevli, “Trakya’da meyve üretiminde neredeyse tek örneğiz. Toplam 1200 dönüm arazide üretim yapıyoruz. Trakya bölgesinde toplu arazi bulmak zor. 350 dönümlük araziyi bulunca Burhan ve Semih’le birlikte hemen aldık” diyor. 3 ortak ilk etapta elma üretecek. Ancak arazinin 20 dönümü deneme amaçlı olarak kivi ve sofralık üzüm üretimine ayrılacak. Kivi üretimi için şimdiden İtalya ile temaslar başlamış. Dünya kivi üretiminin önemli bir kısmını karşılayan İtalya bir kivi hastalığıyla boğuştuğundan 3 ortak Türkiye’nin İtalya’nın tahtına oturabileceğini düşünüyor. Ertuğrul Karaevli, kurdukları şirket için önce mitolojik adlar üzerinde durduklarını, ancak sonunda Modern Tarım İşletmeleri’nin kısaltması olan Moti’de karar kıldıklarını da anlatıyor.

İki ‘efsane’ tarlaya indi

Burhan Karaçam, 1987 - 1999 yılları arasında yaptığı Yapı Kredi Bankası Genel Müdürlüğü ile özdeşleşmiş bir isim. Bu dönemde kredi kartından bankamatiğe, call center’dan konut kredisine kadar Türkiye’de pek çok yeniliğe imza atan Burhan Karaçam, 2000 - 2003 yılları arasında yaptığı Koç Bank CEO ’luğu sonrası bankacılığı bıraktı.

‘Burhan Karaçam Değer Kazandırma’ şirketiyle danışmanlık faaliyetini sürdüren Karaçam son olarak iki genç finansçıya ‘mentor’ olarak konut kredisi alanında ‘Konut Kredisi Com Tr Danışmanlık’ adlı bir şirket kurmuştu.

Bir diğer efsane bankacı Akın Öngör de kısa süre önce sanayici Tezman ailesiyle birlikte tarım yatırımlarına başlamak için ‘Teras Tarım İşletmeleri’ adlı şirketi kurmuştu. Garanti Bankası’nda 1991 - 2000 yılları arasında genel müdürlük yapan Öngör, Manisa Akhisar ’da kurduğu üzüm bağında ‘Selendi’ markasıyla şarap üretimi de yapıyor.

Vaniköy, İnan Kıraç ve kızı İpek Kıraç’tan sorulacak

İşadamı İnan Kıraç ve kızı İpek Kıraç, gayrimenkul yatırımlarına hazırlanıyor. Bu ay ‘Vaniköy Gayrimenkul Yatırım’ adlı bir şirket kuran Kıraçlar, amaçlarını “yurtiçi ve yurtdışında her nevi gayrimenkulü almak, satmak, kiraya vermek” olarak tanımlıyor.

İnan Kıraç ve İpek Kıraç’ın Vaniköy’de ikamet ettiği biliniyor. Yeni şirketin tamamına yakını İpek Kıraç’ın olurken İnan Kıraç sembolik 1 adet hisseyle yetindi. İnan Kıraç’ın patronu olduğu Kıraça Holding bünyesinde Karsan Otomotiv, Hexagon Mühendislik ve Sirena Marine gibi önemli sanayi yatırımları var. İnan Kıraç’ın eşi Suna Kıraç ile birlikte kurduğu Suna ve İnan Kıraç Vakfı bünyesinde ise Pera Müzesi ve İstanbul Araştırmaları Enstitüsü gibi etkili kültür sanat yatırımları yer alıyor.

 

Serkan Arman

Milliyet Yazarı

Canlı Destek
{{ c.message }}
{{ c.created_at|render_date }}

Temsilci yazıyor....

{{ offline_message }}

 web tasarım